| Kunhegyes krnyknek kunhalmairl s a tomaji kpolnaromrl
Az Alfldn utaz, a tjat figyel ember tekintete gyakran megakad a nem ritkn 10 mter magas halmokon. Ezekrl sokan nem is sejtik, hogy emberi kz alkotsai. A legregebbek kzlk az alacsonyabb teleplshalmok : jkkoriak s bronzkoriak. A lncolatban ll alacsony halmok rhely knt szolgltak egykoron. Eldeink a teleplsek hatrait is gyakran jelltk hatrhalmok kal. A szablyos kr alak, magas kunhalmok a kurgnok , azaz srhalmok.
A Nagykunsgban a halmok gyakran feltnnek hol egy szntfldbl, hol pedig egy gyepterletbl kiemelkedve. A 19-20. szzad forduljn mintegy 2000 halom ltezett az Alfldn. Az utbbi fl vszzad sokat rtott a halmok llapotnak. A nagyzemi mezgazdasgi gazdlkods az egyik f okozja volt gyors pusztulsuknak. Rohamos pusztulsuk megakadlyozst szolglja az 1996-os termszetvdelemrl szl trvny.
Kunhegyes krnykn is sok halom kiemelkedsvel trte meg az alfldi tj „tengersk vidkt”. Mra mr igen kevs ezeknek a szma s a megmaradtak llapota sem mondhat jnak. 2003-ban ksztett dolgozatomban 31 Kunhegyes krnykn egykor lv halomrl sikerlt tbb-kevesebb adatot, trtnetet gyjtenem. Sajnos j nhnyrl mr csak a feljegyzsek alapjn tudjuk, hogy valaha voltak ( Fehr-, Sfrn-, Mikls-, Kis-Bihari-, Nagy-Bihari-halom, Kele-, Rc-, Porcsin-halom.) Neve nhnynak megvltozott az idk folyamn (Tzok laponyag pl . Kis-Gergely halom nevet kapta). A Czibak-halom rl azt mesltk, hogy a 18. szzadban egy Czibak nev psztor egy szegny arra jr utast kirabolt, s azt a halom mellett foly Kakat vizbe fojtotta. Tettrt e halmon felakasztottk. A Pnzes-halom ban bronzkori pnzeket talltak. A Purgny-halom a npi emlkezet szerint boszorknyok gylekez helye volt. Telek-halom nevben is lakott helyre utal. Gara - s Bors -halom neve rgi szemlyneveket riz.
Gyrffy Istvn etnogrfus a karcagi hatrban mr 1921-ben kutatta a halmokat, s a kvetkez megllaptst tette, mely ma is elfogadhat: „… olyan 5- 10 mter magas, 20- 50 m tmrj, kp vagy flgmb alak kpzdmnyek, amelyek legtbbszr vz mellett, de vzmentes helyen terlnek el, s nagy szzalkban temetkezhelyek, srdombok, r- vagy hatrhalmok.”
„A tjfldrajzi szempontbl egysges Krpt-medence megannyi egyedi s klnleges rtk rzje. Ezek kz tartoznak a kunhalmok is… Elnevezsk megtveszt. Dnt tbbsgk mg jval a kunok bejvetele eltt keletkezett. A fmkorszakok npei, a npvndorlskori kultrk hagyomnyoztk renk a tbbezer ves, fldbl kszlt „piramisokat”. Egykori szmukat a Krpt-medencben negyvenezerre becsljk. Fleg a vzjrta skvidkeinken keletkezett igen sok kunhalom”- rja dr. Tardy Jnos.
Hazai szakrtje, kivl s lelkes kutatja e tmnak dr. Tth Albert . 1979-ben kezdte meg tantvnyaival feltrkpezni azokat a halmokat, amelyek mg lszgyep-maradvnyokat riznek. Tth Albert kutat szerint „ a kunhalmok az alfldi tj sajtos, antropogn formakincsei”.
1984-tl megyei tancsunk is tmogatta a terletn lv kunhalmainak tematikus, tfog szmbavtelt. A munka srgssgt az indokolta, hogy meggyorsult ezeknek a halmoknak a pusztulsa: elhords, beerdsts, bepts, mlymvels stb. miatt.
A kunhalmok a figyelem kzppontjba a 24/1991-es szm (az Alfld idszer krnyezetvdelmi, tjvdelmi s tjhasznostsi krdseirl) Orszggylsi- s 3515/1991. szm Kormnyhatrozat kihirdetsvel kerltek. Az 1996-ban megjelent a LIII. trvny a termszet vdelmrl remnyt adott a mg ltez kunhalomnak megmentsre, nevestve is tartalmazta a kunhalmok vdelmt. 1997-ben az ELTE Rgszettudomnyi szakemberei a Krnyezetvdelmi Minisztrium Termszetvdelmi Hivatalnak megbzsbl elksztettk a „Magyarorszg kunhalom katasztere” I. s II. ktett, valamint a halmok elhelyezkedsnek trkpt is.
A kunhegyesi Kpvisel Testlet 51/1992. (VII. 23.) Kt. hatrozatban (az 1982. vi 4. trvnyerej rendelete alapjn a termszetvdelemrl) kijellte a vdelemre rdemesnek tartott rtkeket s felkrte az illetkeseket (tulajdonosokat, hasznlkat) a fokozott vdelemre. A kpviseltestlet ltal kijellt helyi termszetvdelmi rtkek: Kunhalmok: Gergely-halom, Trkbori-halom, Vgott-halom, Ketts–halom I., Cibak-halom, Hrmas-halom, Jaj-halom, Ketts-halom II., Nagy-Purgny-halom . Az ellenrzs azonban elmaradt, vdend halmainkra semmi sem figyelmezteti az arra jrkat, fldmunkkat vgzket, s tovbb pusztulnak, ma-holnap hrk hamvuk sem marad, mert a kunhalmok tbbsgt tovbbra is szntjk, itt-ott nha elhordjk, vagy nvnyzett birkkkal lelegeltetik, mint pl. az egykori S t melletti Khalmot , ahol rgebben dsan ntt az rvalnyhaj, melynek mra hrmondja sem maradt. A Trkbori halmot napjaink virtuskodi teszik tnkre, akik klnfle gpjrmveik erejt fitogtatva keresztlhajtanak a halmon, holott mellette fldt vezet.
Egy ilyen jobb sorsra rdemes halomnl, a Kisfs-halomnl s a rajta ll ptmnynl, a tomaji kpolna romjainl jrtam a XVII. Legnybot Alkottborban rsztvev dikokkal. A kpolnarom viszonylag knnyen megkzelthet s megcsodlhat, rteslsem szerint ez a kunhegyesi cserkszek ksznhet, akik az egykori feljratot megszabadtottk a gaztl.
A halom s az ptmny Kunhegyes-Abdszalk hatrban gynyrkdteti mg torzjval is az orszgton haladkat, akik a Tisza-t fel igyekeznek. Grf Nemes Jnos pttette a rajta ll kpolnt 1896-ban, a millennium vben az uradalmi cseldek s sajt csaldja szmra. Az plet tervezje Steindl Imre volt. A kpolntl a kastlyig gynyr fenysoron vezetett az t. A II. vilghbor utn a kastlyt s a krnyk hzait az utols tglig elhordtk. Csak az imahely dacol az idvel tovbbra is. 1965-ben mg tartott benne mist Bollk Emil kunhegyesi esperes-kanonok r, de mg abban az vben sszetrtk a kpolna berendezst, feltrtk a grfi csald srkamrit, a csontokat sztdobltk. Ezek maradvnyait a kunhegyesi katolikus templom kertjben helyeztk el, remljk rk nyugalomba. Az ptmnynek mr nincs tetszerkezete, ablaka, ajtaja, falait megbontottk, a beomlott srkamra veszlyesen ttong a felszn fel.
Ott jrtunkkor ppen szntva volt a halom melletti terlet, s persze a halom oldalbl lecspek ismt egy j darabot. A terleten lthat, hogy kb. 8-10 mternyi rszt mr valaki a maga fldjhez szntott belle az utbbi vtizedekben.
Nagyon fontos lenne pedig, hogy ezeket a tbb ezer ves ember ltal alkotott tjelemeket, melyek trtneti, tjkpi, mveldstrtneti s egyb rtkeket kpviselnek, megmentsk a pusztulstl, s meglltsuk a halmok szthordst, s meggtoljuk meg a mg ftlan halmok beerdstst! Ne engedjk, hogy seink lakhelye, rhelye, hatrjelzje, temetje az enyszet legyen pont a mi idnkben, a mi feleltlensgnk miatt!
Vg Mrta
kzpiskolai knyvtros
| |