| A kunhegyes krnyki csrdkrl s betyrokrl
A Kunsgnak, benne Kunhegyesnek a 19. szzadban nem alakulhatott ki sznes betyrvilga, mert itt a rti jszg nem urasgi volt zmben, hanem a parasztok jszga, kzssgi tulajdon, gy innen nem is igen loptak. A tj, a terlet, a lp, a mocsr vilga azonban kivl bvhelyet adott mgis nmelyikknek.
Egyik legjellegzetesebb vendgltipari zlettpusunk ma a csrda, helyi specialitsokat knl tterem. A csrd k a trk hdoltsg megsznse utn keletkeztek. A 18. szzad kzeptl fontos szerepet tltttek be az utaz vendgek s a pusztai, falusi emberek vendgltsban. Sajtos trsasgi let is folyt bennk, s fontos volt szerepk a hrvivsben is.
Rgi bels ill. kzelebbi kunhegyesi csrdk: Als Tsrda a mai Kazinczy t sarkn llt, – az utca rgebbi neve Csrda kz volt. Az alvgen volt a malomkzi csrda . gy mondtk, hogy egyrszt az alvgi lakossg, msrszt a malomban rletk kiszolglsa vgett plt. Tudunk mg Pntek -, Barakk -, Morg - (1824-ben legett), Cserepes - s Aranyosi csrda (1784-tl) ltezsrl. A kunhegyesiek kldttsge ez utbbi mellett ksznttte 1849. janur 5-n a Debrecenbe tart Kossuth Lajost.
Kunhegyes krnyki csrdk: Tibuci, Putri, Rongyos, Bszerz.
A betyrok letben az egyik legfontosabb szerepet jtszotta a csrda. A betyr sz eredeti jelentse: dologtalan suhanc, ntlen legny, akinek sem lland munkja, sem fldje nincs. Haznkban a betyrknt lk kt legfontosabb tpust klnbztetjk meg: az Alfldn, sk terleten knnyen mozg lovas betyrt s a hegyvidki, dombsgi erdsgekben tanyz, gyalogszerrel (ksbb kocsin) jr betyrt . Mg az egyik lte a pusztai nagyllattartshoz ktdik, mert l- s szarvasmarha-elhajtsbl l, addig a msik az erdben makkoltatott diszn vagy juhfalkt tizedeli, a vsroz kereskedket, a vagyonosabb utazkat fosztogatja.
Szinte minden faluban s vrosban voltak bizomnyosaik: szmadk, nemesi udvarok, nagygazdk, mszrosok. A kunhegyesi Elek Imre gyors vagyongyarapodsrl azt suttogtk, hogy jszaka llatllomnya olykor egy-egy birkanyjjal is gyarapodott. Ilosvai Varga Imre nagykunkapitnyunkrl azt mesltk, hogy igen j rzkkel tudta elsimtani a betyrok gyt a csendrkkel.
Hres alfldi betyrok voltak: Bogr Imre (1862-ben akasztottk fel), Fbin Pista (1849 utn), Jger Jska (ni ruhban jrt) s Zld Marci ( 1790 krl szletett), aki rajtatssel tmadta meg a vdtelen postakocsit, udvarhzakat. Bukst ruls okozta, egy gulys adta fel, amikor egy Fegyvernek krnyki tanyn rejtzkdtt ngy trsval. (1809-ben vagy) 1816-ban akasztottk fel.
Zld Marcirl beszltk, hogy srn megfordul betyr volt krnyknkn: a Bige-fert szigetein, kzel a Tibuci csrdhoz, de fleg a Putri meg a Rongyos csrda volt a ltogatsa clja. lltlag a Rongyos csrda zvegyasszonya miatt jtt. Mindkt csrdhoz kzel volt egy-egy nagy mocsr, gyhogy zsandrszag esetn knny volt eltnni. Nem betyrkodott a Kunsgban. Taln Orczy brt sarcolta meg egyszer-ktszer.
Kunhegyesen lak, Sros megybl szrmaz, suttogva betyrnak mondott, ember volt Dihenes Tams , aki egy Bks megyei marhafelvsrlnak volt cenzrja. Kunhegyesrl hajcsrnak fogadta fel gonosz Kis Lajost, Csete Ferkt, vak Szilgyi Gazsit . Nem nll banda, hanem egy nagyobb bandnak a tagjai voltak. Tams ns ember volt. Felesge egy Sros megyei fldesr juhsz szmadjnak volt a lnya, igen-igen szp asszony. A hzuk az alsvgen volt. Arra gondosan gyeltek, hogy Kunhegyesen, de mg a krnyken se kvessenek el betyrsgot.
Szcs Sndor knyvben ( A rgi Srrt vilga ) olvashat egy Kunhegyes krnyki eset, Kis Vg Miska trtnete, ( Kisvg Miska ), aki hres srrti betyr volt. Otthon Mihlynak hvtk, Miska a betyrneve volt. lltlag termete miatt neveztk Kis-nek. Br nem volt alacsony ember, csak „karcs, vkony, takaros, j brzat”. vente egyszer ltogatott a szli hzba, legtbbszr szakad eskor jelent meg (az elmossa a betyr nyomt) pnzt hozott, sztlanul ldglt, s hamarosan tvozott szp fekete, Madr nev lovn. „Madr ez, holl madr!… Feketben jr, szll… Engem rept, engem gyszol… - gy mondta.” Nem olyan volt, mint a neve: nem volt vidm ember.
„ reg isten, mi az oka ? / Krl veres az g alja. / les b jrja szvemet, /Siratom az letemet” – ez volt a kedvenc ntja)
A srrti betyr Kunhegyes krnyki esett egy szmad meslte el, aki szegrl-vgrl rokona volt: „Egy eset klnsen elkesertette Miskt…A Kunhegyes fel es Rongyos csrda llsban egy tiszabi szegny embert megltek a tehene rrt. Miska ppen ott jrt akkor, s egy ideig mg a csrds is re gyanakodott. Csak ksbb derlt ki, hogy egy Jeles Matyi nev kapcabetyr volt a tettes. Sok krt, bajt okozott ez akkoriban. Sokan fentk r a fogukat, de gyes fick volt, nem sikerlt elcspni, pedig knnyen felismerhettk, mert csakugyan „jeles” volt. Valahol ugyanis homlokon csaphattk, s a megmaradt forrads nyomt szemre rntott sapkjval takargatta. Jeles Matyi hol itt, hol ott bojtrkodott, s alkalmasint tovbbllt lval, tehnnel. Kis Vg Miskval Szentes krnykn egy tanyban hozta ssze a sors ismt. A gazda megvendgelte Miskt, ismersk voltak rg, s asztaluknl ott lt hajadonft kocsisuk is, akiben felismerte a betyr Jeles Matyi kapcabetyrt, akivel elszmolni valja volt a Rongyos csrdban trtntek miatt. Miska vacsora utn kiment beszlgets rgyn a kocsishoz, s csak rk mlva trt be a hzba. A hziak mr gyanakodtak: „A betyr, csak betyr!”
• No fiam, jl kibeszlgetttek magatokat.
• Rszemrl jl, btymuram. Az lett a vge, hogy fogadhat kelmed msik kocsist.
• Hogyhogy?
• gy, hogy ezt elkldtem, mert mr gyis ppen menni akart a kelmed kt lovval meg az enymmel. Jt nevetett volna a markba! Hallottk mr hrt Jeles Matyinak?
• Nem.
• No, ht ez volt az!
Kis Vg Miskt Szabolcs vrmegyben fogtk el. Neki is akadt rulja. lltlag Pspkladny alatt akasztottk fel egy domb tetejn. A tglbl plt ngyg akasztfa egyik oszlopa a halla utn leomlott, a szjhagyomny szerint nem lehetett jrapteni, mert ismt ledlt.
„Dombra lltottk az akasztft,
Kire Kis Vg Miskt felakasztottk.
Fjja a szl szp gyolcs ingt, gatyjt,
sszeveri rz sarkantys csizmjt.
Szintn Szcs Sndor emlt mg egy krnyknkn gyakran megfordul betyrt, Csali Pistt , aki az utols hresek kzl val volt. Egyszer a kunhegyesi bitangistllban ngy j l llott a jszolon. is betoppant a derzsi urasg paripival, de pp csak annyi ideje volt, hogy bekthette ket, mr jttek is az ldz zsandrok. Nosza elbk sietett, s a kzsg brjnak adva ki magt, betesskelte az urakat a tancshzba. Ahogy belptek; hitelen rjuk zrta az ajtt. A ngy bitang lovat is magval vitte.
Els nagy vlsga 1848 utn volt a csrdknak. A szabadsgharc levers utn a kzbiztonsg gyt nmet zsandrokra bztk. Ezek fknt a honvdek ldzsvel foglalkoztak, s ebben az idben a betyrok mellett a hitvny tolvajok, lktk, zsivnyok, tonllk lesipusksok hihetetlenl elszaporodtak. A hatsg nemkvnatosnak nyilvntotta a pusztk jellegzetes ptmnyeit, s mindent megtett, hogy elpuszttsa ket. A vaskez Rday Gedeon (1868-1871) meg a tle tanult csendbiztosok rncbaszedtk a betyrokat. A kun vrosok tancsai is szigoran fogtk a pusztaiakat, nem trtk a betyrokkal val cimborasgot.
„A hurokra kerlt hreseket mg csak elkrogta a varj, de a szegnylegnyek sepredkt, a hzskat, csiht t bajkeverket, ksel kapcabetyrokat, akik ott is loptak, ahol jllaktak, s akik a szegnyember zsebt is kifordtottk, ezeket tn mg a kutya se vontotta el. Vn psztoroktl s rgimdi tanyai emberektl tudom, hogy az ilyenekkel cseppet sem teketriztak, hanem, ha tetten kaptk, keresztl rntottk rajtuk a vont. A fokos, az lmosbot, vagy a ktkolonc hallgatott. A szik meg kilgozta bellk a rosszasgot” – rja Szcs Sndor nprajzkutat.
A nagy legelk feltrsvel s tagostsval, a folyk szablyozsval vge szakadt a klterjes, rideg llattartsnak, s ezzel egytt a szilajpsztorok s a betyrok vilgnak.
A vgs hanyatlst a vast s a kvezett utaknak a megjelense okozta a csrdknak. Az rmentestsek miatt a forgalom irnya is ttevdtt ms utakra, s az addig nagy forgalm utak elnptelenedtek. A csrda mr nem volt nagy jvedelemforrs. Nhny tvszelte az idk vihart (pl. Hortobgyi, Ltkpi, Kadarcsi, Patks), s ma j tartalommal, eredeti hivatsnak megfelelen szolglja napjaink orszgti vndorait, de a rgi „trzsvendgek” hinyoznak, illetve azok imitlit is meg lehet nhny rra „rendelni”.
A nhny fennmaradt trtnetet azonban rizzk meg, ez is mltunk, szlfldnk trtnetnek rsze, egy eltnt, letnt rgi vilg.
A tma bvebb feldolgozsa olvashat:
A Kakat hagyatka… (Kunhegyesi helytrtneti fzetek 2.) 65-111. old.
„Itt szlettem n, ezen a tjon” (Kunhegyesi helytrtneti fzetek 6.) 47-96. old.
Vg Mrta
kzpiskolai knyvtros
| |