| Kunhegyes vros trtnete
Kunhegyes 8800 fs telepls Jsz-Nagykun-Szolnok megye szaki rszn, a Nagykunsg peremn helyezkedik el a Tisztl 12-15 km-re. Tvol van a nagyvrosok s forgalmas fkzlekedsi utak zajtl. Magyarorszg egyre inkbb fejld turisztikai trsgnek, a Tisza-tnak dli kapujban Abdszalktl 8 km-re tallhat.
Br nem nagyvros, de a krnyez kisebb teleplsek szmra funkcionlisan a vrost jelenti, s kzlekedsi szempontbl is csompont.
Megkzelthet a Keleti- s a Nyugati plyaudvarrl indul vonatok ltal tszllssal a Kl-Kpolna-Kisjszlls kztt kzleked vastvonalon, ill. a 4. sz. ftvonalrl a fegyverneki legazsnl ill. Kenderesen t a 34-es szm ton, valamint az M3-as ton fzesabonyi legazsnl a Tiszafred-Kunhegyes tvonalon.
2006-ban tadott modern, tllsos autbusz plyaudvarunkrl kzvetlen sszekttetse van nagyvrosokkal: Szolnokkal, Egerrel, Gyngyssel, Bkscsabval, Miskolccal, Szegeddel, Debrecennel, Jszbernnyel, Tiszafreddel.
A Tisza holt ga a telepls kzpontjn egykor keresztl folyt Kakat nev r, melynek szpsgre mg emlkeznek az idsebb lakosok, lv tteln, gondozsn fradozik az nkormnyzat.
A 18. szzadban, de mg a 19. szzad elejn is nagy terleteket foglaltak el itt a vadvizek, melyek a terlethasznosts jellegt is meghatroztk. A telepls keleti hatrban fekv Bige-fert az egykori Kakat-ren levonul rvizek emlkt rz mocsrmaradvny. Kunhegyestl keletre 11 km tvolsgra fekszik ez a 75 hektros, sziki legelkkel szeglyezett mocsrmaradvny.
A szntfldi termels a 19. szzad kzepn is csupn a hatr 34 %-ra terjedt ki, az itt lk fknt szarvasmarha-tenysztssel foglalkoztak. A Mirh-gt megptse (1785-1787) s a ksbbi tiszai rvzmentests jelentsen megvltoztatta a tj arculatt, az itt lk lett. Ma az Alfld egyik legszrazabb terletn fekszik a helysg.
A kunhegyesiek a Nagykunsgban val ltkre fldrajzi s trtnelmi rtelemben is hasznljk a „nagykunsgi” megjellst, ugyanis Kunhegyes rsze volt a trkkor vgre kialakult kzigazgatsilag funkcionl Nagykunsgnak, a „hatkunsg”-nak, melyet Karcag, Kisjszlls, Kunmadaras, Trkeve s Kunszentmrton teleplsekkel alkotott.
Az ideltogat vendgeket 1994 ta a Falusi Turizmusrt Egyeslet tagjai ltal bartsgos, vendgszeret, sznvonalas csaldias vendghzakban fogadja, valamint az 1998-ban tadott „4 Sport Hotel” hrom csillagos szlloda, mely egy rgi malombl lett kialaktva, lgkondicionlt szobiban s a 2003-ban tadott Szlkakas vendgfogadban.
A telepls futcjn lv Betyr csrda hagyomnyos kunsgi teleket is knl vendgei szmra. 1750-tl kezdve tbb csrda mkdtt teleplsnkn bell s annak hatrban: Aranyosi, Morg, Malomkzi, Barak, Pntek, Khalmi, Bszerz, Rongyos, Putri, Tibuci, Cserepes. 1849 janurjban a Kunhegyes hatrban lv Aranyosi csrdnl ksznttte a vros vezetsge a Debrecenbe tart Kossuth Lajos.
2008-tl teljesen feljtott termlvizes strandunkon, 72000 m2-es terleten vrjuk a gygyulsra, kikapcsoldsra vgy iderkezket. Az 1961-tl nhny v kihagysval mkd frdben 1000 m mlyrl feltr 60 C fok krli vize kivlan alkalmas reums, izleti, ngygyszati betegsgek gygytsra, mttek utni rehabilitcira.
Kunhegyes neve Hegyesegyhza nven 1311-ben bukkan fel az oklevelekben. Az elnevezs arra utal, hogy a kunok betelepedse (1239, 1246) eltt magyarok ltal lakott helysg volt.
1382-ben egy egyhzi sszers mint igen npes keresztny jsz teleprl emlkezik meg a kemeji fesperessghez tartoz Kunhegyesrl.
IV. Bla engedlyezte a kunok betelepedst. A mai Nagykunsg terletre az Olas nemzetsg teleplt, s Kunhegyes hatrban alakult ki egykori nemzetsgfjkrl, Kolbaz vezrrl elnevezett kzpontjuk, Kolbazszlls. A fokozatosan meggazdagod kunok 1407-ben a derzsi nemesektl megvsroltk Hegyes kzsget, amely ekkor Heves megyhez tartozott. Ksbb Kakath, ms nven Hegyesegyhza; Hegyes, mskpp Kakathegyes elnevezsekkel is tallkozunk. Az 1521-es hatrjrskor Hegyes nven emltik. A XVI. szzad vgn vlik vglegess a Kun Hegyes elnevezs.
1552-ben mg Kunhegyes nem volt trk uralom alatt, az egri vrnak 12 kapu utn fizetett adt. A trkk 1566-ban Gyula vrnak eleste utn dltk fel a Tiszntlnak ezt a rszt, tbb falut felgettek, s ezentl a trkk rszre is kellett adt fizetnik az itt lknek.
1557-bl val a legrgebbi sszers, amely a nagykunsgi falvakrl fennmaradt. E szerint a kvetkez teleplsek (falvak s telepek) tartoztak a Nagykunsghoz: Kolbaz, Hegyes, Karcagjszlls, Bolcsa, Magyarszlls, Asszonyszlls, Orgondaszentmikls, Kdszlls, Kisjszlls,Turgony, Tturgony, Mrialaka, Trkevi, Mric, Phamara, Kaba, Szentmrton, Mesterszlls, Madaras, Kpolns, Fbinsebestyn, Csorba, Torms, Bbocka, Ecsed, Kabd.
1558-ban az egri pspksg jvedelmi sszersban Hegyes mint Kolbzszkhez tartoz kzsg van emltve, melyet Hegyesy Gspr br.
1629-ben lakatlann vlt a telepls, de 1640-ben – rgi rsokbl tudjuk – Kunhegyesen mr reformtus templom, prdiktor s oskolamester is volt.
1634-ig a szolnoki vr tartozka, oda adzott, majd 1636-tl a balaszentmiklsi vrhoz s nahijhoz csatoltk.
1669-ben a trkk ell elmeneklt a lakossg, s ismt lakatlann vlt a helysg.
1678-ban az itt tboroz Thkly-sereg a lakossgot nagy nyomorba dnttte.
1683-ban Murd Giraj krimi tatr Bcs ostromt segteni menvn oda- s visszamenet is a Nagykunsgon keresztl vonult rabl hadval, s pusztv tette terlett, lakosai sztszledtek, szkhelyt, Kolbzszllst elpuszttottk, mely ezutn nem teleplt jra.
1683-ban Mercy serege 2 napig itt idztt s innen indult Balaszentmikls elfoglalsra.
A kunhegyesiek 1698-ban kezdtek hazaszllingzni, tmegesen azonban csak 1701-tl jttek vissza.
1702-ben azonban jabb csaps rte a jszkunokat. I. Lipt, mint fegyverjogon megszerzett terletet eladta ket a Nmet Lovagrendnek, s ket jobbgysorba sllyesztette ezltal. Szabadsgjogaik visszaszerzsnek remnyben 1703-ban a nagykunok is Rkczi mell lltak, s a rcok ltal trtnt 1707-es feldlsuk utn a fejedelem Rakamaz krnyki birtokra kltztek. Innen 1711-ben trtek vissza, s a Kakat-r partjn szak-dli irnyban hzd dnegerincre ptkeztek. Ettl kezdve folyamatos virgzsnak indult a telepls.
1718-ben Kunhegyes kzsg pecstnyomjn a cmer hrmashalmon men lovat brzolt. Kunhegyes jelenlegi cmere a korbban a kolbszszllsi kunok ltal hasznlt kecsks pecstnyomn brzolt cmer lett.
1745-ben a tbbi jszkun teleplshez hasonlan Kunhegyes is visszavsrolta az I. Lipt ltal 1702-ben 500.000 rajnai forintrt eladott terlett, mely 18.700 Rft res rszt jelentett. Azokat, akik a megvlts sszeghez hozzjrultak redemptusoknak neveztk.
1768-ban 9 cignycsald (30 f) lt Kunhegyesen.
1776-ban szp nagy templomot emeltek a kunhegyesi reformtusok, mely a jelenlegi reformtus templom s a lelkszlak kztt plt s mellette volt a cinterem.
Az 1780-as cignysszers szerint a Nagykunsgban 57 cignycsald lt, ebbl 12 csald Kunhegyesen: tglavetk (5) s kzmvesek (8).
1781-ben a gabont 8 szrazmalomban rltk Kunhegyesen. 1785-ben fldje, a telepls hatra mr nem tudott tbb embert eltartani, ezrt 220 kunhegyesi csald a Bcskba lakatlan kirlyi birtokra kltztt.
1782. mjus 10-n szentelte fel Csete Mihly abdszlki reformtus prdiktor a kunhegyesi keleti- vagy kolera-, ill. cignytemett a Nagy Vlgy partjn a Karcagra men t mellett.
1783-ban az rvz elbortotta a kunhegyesi hatr harmadt, a legelket. Ezrt a kzsg pusztkat brelt (Bala, Gyenda, Tomaj, Bnhalma). A kibrelt pusztkon a pusztabr gyelt.
1787 tavaszn fejezdtt be a Mirh-gt ptse, a Nagykunsg rvzmentestsi munklata. Kunhegyes 1789 gyalog- s 1607 szekeres napszmmal vett rszt az ptsben.
1788-ban a Miklshalomnl lv ugarbl kiszaktott fldn erdt ltettek.
1791-ben hrom kocsmt, egy mszrszket s kt boltot breltek s mkdtettek a grgk a teleplsen.
1811-ben mezvrosi rangot kapott orszgos vsrtartsi joggal a telepls. A vros j cmere: kk katonai pajzsban zld halmon gaskod fehr szn kecske. A pajzs felett tg arany kirlyi korona van, melybl a cmerpajzshoz hasonl kecske gaskodik ki. Foszladk jobbrl kk-arany, balrl vrs-ezst. j pecstjnek krirata: „Sigill. Opp. Kunhegyes 1811.
1812-ben Kunhegyes mezvrost 4 tizedre osztottk (eltte: als-, kzp- s fels tized; innen az Alsvg, Felsvg elnevezs), fzfkat ltettek a Kakaton, hogy a „communitas” idvel hasznt vehesse.
A kisipar 1818-tl ches keretben mkdtt, ekkor hrom ch alakult: csizmadia, cserz varga, szijjrt mestereknek az egyik; kerkjrt, kovcs, lakatos, asztalos s molnr mestereknek a msik; szabk, szcsk, takcsok szmra a harmadik. A ches ipar elssorban a mezvrosi agrrtermels s a lakossg szksgleteinek kielgtst biztostotta.
1827. jlius 1-jn jelltk ki a reformtus templom helyt zsinrral s megkezdtk a fundamentum sst. A munklat 1831-ben a kolerajrvny, 1832-ben pedig az ptanyag- s pnzhiny miatt sznetelt. 1848. november 26-n tartottk az els istentiszteletet benne.
1827-ben gygyszertr nylt (Szondy-patika) Kunhegyesen.
1827-ben a Kakaton hrom khidat pttettek a kunhegyesiek Zugny Jnos tri kmvessel.
1831-ben a mezvros szmra heti piactarts jogt engedlyezte kirlyi rendelet szerdai napon.
1831-ben s 1873-ban kolerajrvny puszttott a teleplsen.
1829-1831 kztt plt fel a klasszicista stlus rmai katolikus templom Homlyossy Jnos ptsz kzremkdsvel. A templomot, mely ptsnek kltsgeit Fischer Istvn egri rsek vgrendeletben magra vllalta, a Szenthromsg tiszteletre szenteltk fel. A 19. szzad utols negyedig nem volt szmottev a katolikusok szma a teleplsen. Alkalmi iskoljuk 1818-tl, nll plbnijuk 1820-tl volt Kunhegyesen.
1847-ben kszltek el a reformtus templom j harangjai. sszesen ngy harangot helyeztek el a toronyban: kt rgit s kt jat. Az j kisharangon lv felirat: „a Szabad Nagykun kunhegyesi egyhz hvei nkltsgkn ntttk Pesti polgri harangnt Schandt Andrs ltal 1847. vi mrc. hnap 4-ik napjn.” Az j nagyharangon lv felirat: „a Szabad Nagykun kunhegyesi egyhz hvei nkltsgkn, melyhez Tyukodi Szab Gyrgy 800 Ft-nyi hagyomnnyal jrult – ntttk pesti polgri harangnt Schandt Andrs ltal 1847. vi mrc. hnap 4-ik napjn.”
1848. november 26-n tartottk az els istentiszteletet reformtus templomunkban.
1863-ban nagy szrazsg puszttott s okozott hnsget. A kunhegyesi kzbirtokossg a geszterdi pusztn s lmosdon 700 kbl rozst foglalt le teleplsnk laki rszre.
1848-49-ben a kunhegyesiek is lelkesen rszt vettek a szabadsgharcban. A trvny szerint sszertak 560 gyalogost s 49 lovast. 1849-ben a dicssges tavaszi hadjratban 250 nemzetrnk s 33 lovaskatonnk vett rszt. A vros szln lv Cserepes csrdt ideiglenes krhz cljra hasznltk. Itt poltk a kpolnai csata sebesltjeit, akik kzl az orszg klnbz rszeirl szrmazk harmincan itt hunytak el, s katolikus temetnkben pihennek. Btorsgval hrnevet szerzett ebben az idszakban Komromi Pl, Bdk Istvn, Szpes Sndor, Ilosvai Varga Imre.
1850-ben lteslt a „Ger-fle” malom Kunhegyesen, mint szrazmalom. 1912-ben motoros malomm alaktottk t.
1856-ban alakult Kunhegyes legrgebbi trsadalmi egyeslete: a Polgri Olvaskr Nagy Pter iskolaigazgat kezdemnyezsre.
1866-ban postahivatal lteslt Kunhegyesen. A mai Klvin utcban volt.
1868-ban Nagy Pter iskolaigazgat ktosztly gimnziumot ltestett, mely 1884-ig mkdtt teleplsnkn..
1876-ban a Tisza kinttt Taskonynl, s elrasztotta Kunhegyes Kakaton tl lv rszt. 60-70 hz romba dlt.
1876-ban a Jszkunsg elvesztette nllsgt, s Jsz-Nagykun-Szolnok Vrmegye rsze lett.
1877. oktber 5-n alakult a Kunhegyesi Iparos Olvaskr. 1906-ban az addig kln egyesletknt mkd Ipartestleti Olvaskr beleolvadt az Ipartestletbe.
1884-ben megalakult els pnzintzete a Kunhegyesi Takarkpnztr Rszvnytrsasg.
1885-tl nkntes Tzolt egylet kezdte meg mkdst a teleplsen.
1886-ban nylt meg az els voda Kunhegyesen a Kazinczy u. l. sz. alatt. (1954-ig mkdtt.)
1886-ban alakult meg a helyi Ipartestlet. 1911-ben mr 219 tagja volt. Orszgos hr volt a szcsmestersg Tyukodi Szab Pl (1857-1925) rvn.
1887-ben alakult Kunhegyesen a Fldmivelk I-s Kre. 1950-ig mkdtt a kr.
1888-tl tvrda mkdtt teleplsnkn.
1889-ben megplt az els k t teleplsnkn a vroshztl a vastllomsig.
1891. februr 10-n alakult meg a Kunhegyesi Kisbirtokosok Olvaskre. 1947-ben oszlott fel.
1892. prilis 29-n alakult teleplsnkn a Kunhegyesi III. Temetkezsi Egylet.
1892. jnius 22-n kezdtk el a kunhegyesi izraelita templom ptst. A hitkzsg kpviseli, a templompt bizottsg tagjai voltak: Hartmann Adolf, Steinberger Mr, Atlasz Igncz, Feuer Jakab, Spitzer Smuel, Schwarcz Dvid, Weisz Jakab, Weisz Igntz, Neuberger Simon, Hartmann Ferencz, Hilf Flp, Glausiusz Igncz, Grnwald Mr, Klein Gza, Ackerman Jakab.
Az plet 2002-ben lebontsra kerlt.
1892. jlius 15-n alakult meg az Izraelita Szentegylet Kunhegyesen.
1872-tl 1893-ig Kunhegyes rendezett tancs vros. Ekkor lemondott vrosi rangjrl.
1896. februr 26-n alakult meg a Kunhegyesi Egyetrts Olvaskr. 1949-ben oszlott fel.
1903-ban Balla Sndor knyvnyomdt nyitott Kunhegyesen, mely 1944-ig mkdtt.
1903. februr 21-22-n volt sbemutatja Trk Imre reformtus lelksz Kun-magyarok cm ifjsgi sznmvnek Kunhegyesen, melyet a kunhegyesi reformtus npiskola fi- s lnynvendkei mutattak be. (92 f) A m jeleneteibl 7 kpet Psa Lajos bemutatott Az n jsgom c. lapjban. Htszer mutattk be a darabot, melynek tiszta jvedelme 400 korona lett, s az ifjsgi egylet cljaira kvntk fordtani.
1904-ben jelent meg els kalendriumunk Trk Imre reformtus lelksz szerkesztsben.
1907-ben alakult meg a kunhegyesi Kereskedelmi s Iparbank Rszvnytrsasg 200.000 korona alaptkvel Ehrlich Endre (1872-1927) kezdemnyezsre, aki elhunytig vezrigazgatja volt.
1907-ben Juhsz Pl kzsgi jegyz 300 birtokos taggal Gazdasgi Egyesletet ltestett Kunhegyesen.
1911-ben teleplsnk legtbb utcjban beton jrdt ltestettek.
1913-ban alakult meg a Kunhegyesi Vrskereszt Fikegylet.
1913-ban alakult meg a Rmai katolikus Olvaskr Kunhegyesen.(1943-ban sznt meg.)
1913-ban felplt az j reformtus fi- s lenyiskola plete.
1913. oktber 26-n adtk t nneplyes keretek kztt a kunhegyesi reformtus iskola j plett. A tantestlet tagjai voltak ekkor: Asztalos Gyula igazgat, Brny Mihly, Balogh Dniel, Bori Lajos, Kun Elek, Lantai Ferenc, Mester Albert, Molnr Pl, Szilgyi Imre s Zbrk Jnos reformtus tantk.
1914-18 kztt 2581 kunhegyesi ember ment el a haza vdelmre, akik kzl 373 esett el, 676 pedig hadifogsgba jutott. A reformtus templom 4 harangjbl a hrom legnagyobb is a hbor ldozatul esett, a hadvezetsg elszllttatta.
1918 novemberben Kunhegyesen megalaktottk a Nemzeti Tancsot, a Nemzetrsget s a Fldmunksok Orszgos Szvetsgt.
1919. prilis 30-1920. februr 18 kztt a romn sereg megszllva tartotta Kunhegyest.
1923-ban alakult meg az Iparos s Keresked Ifjak nkpzkre Kunhegyesen.(1949-ben sznt meg.)
1923-ben kzsgi polgri fi- s lnyiskola lteslt Kunhegyesen. Az iskola igazgatja gombosfalvi Gombos Istvn lett.
1924-ben alakult meg a Levente Egyeslet, melynek jelentsge a fiatalok fegyelemre, sszetartsra nevelsben s a sporttevkenysgek elmozdtsban volt.
1925-ben mr tgla- s cserpgyr mkdtt Kunhegyesen, s 1928-ban megalakult a Nagykunsgi Villamossgi Szvetkezet. A nagyipart 2 gzmalom s a tglagyr kpviselte.
1925-ben hrom felekezeti iskola (reformtus, katolikus, izraelita) elemi iskola, egy llami polgri iskola, egy iparostanonc iskola s egy gazdasgi ismtliskola mkdtt a teleplsen.
1926-ban Kunhegyes kzsg elljrsgnak szervezete a kvetkez tagokbl llt: fbr, kzigazgatsgyi jegyz, adgyi jegyz, 2 segdjegyz, trvnybr, 4 tancsnok, pnztrnok, ellenr, kzgym, 2 orvos, 1 llatorvos, 12 irodai alkalmazott, 9 rendr, 8 jjeli r, 3 szlszn, 4 gazdasgi alkalmazott.
1926-ban plt Kunhegyesen a csendrsgi laktanya, megnyitottk a msodik rtzi kutat, elkszlt a madarasi-tirszroffi kt, s braut vllalat lteslt.
1926-ban alakult meg az Orszgos Stefnia Szvetsg kunhegyesi fikja.
1926-ban jelent meg dr. Kolosy Lajos: Kunhegyes trtnete cm munkja, a kunhegyesi Balla Sndor Knyvnyomdjban nyomattatott.
1927-ben alakult meg a Kereskedelmi Egyesls teleplsnkn, melynek alaptja s els elnke Luxemberg Jzsef malomtulajdonos volt.
1927-ben vitz Farkas Istvn ingatlanforgalmi irodt nyitott Kunhegyesen.
1928-ban alakult meg a Kunhegyesi Czllv Egylet (1944-ben sznt meg) s a
Polgri Lvsz Egylet.
1931. november 8-n szentelte fel az j, hrom tantermes katolikus iskolt Szentgyrgyi Jzsef tanfelgyel. Az pletet a Szepltelenl fogantatott Magyarok Nagyasszonynak, Boldogsgos Szz Mrinak s Szz Szent Imre hercegnek, a katolikus ifjsg vdszentjnek oltalma al helyeztk. Az ptkezs 1929 szn kezddtt. A kivitelezssel Liptk Jnos trkszentmiklsi s Pl Jnos kunhegyesi ptszt bztk meg. Az alapklettelnl 1929. oktber 13-n jelen volt: grf Klebelsberg Kun kultuszminiszter, aki 40 ezer peng iskolaptsi seglyt juttatott az egyhzkzsgnek, valamint Gmbs Gyula honvdelmi miniszter, Almsy Sndor Jsz-Nagykun-Szolnok vrmegye fispnja, Herczeg Bla orszggylsi kpvisel, Back Andor fszolgabr. A tants 1930. szeptember 1-jn kezddtt meg az iskolban, melynek ptsi kltsge (a padokkal egytt) 55 ezer peng volt.
1932. augusztus 7-14 kztt Kisjszllson tartottk a IV. Nagykun Sportviadalt. Az indulk szma: 307 f volt. Kunhegyesrl 27 f vett rszt. A legjobb eredmnyt teniszben (frfi egyes) rtk el: dr. Jzsa Istvn els lett.
1936. oktber 11-n nneplyes keretek kztt tartotta 50 ves fennllsrl rendezvnyt a kunhegyesi Ipartestlet. Ekkor avattk fel a reformtus temetben az I. vilghborban elesett bajtrsaik emlkre ksztett emlkmvet is.
1936. mjus 17-n nylt Kunhegyesen rvahz a reformtus egyhz gondnoksga alatt az Orszgos Reformtus Szvetsg ltal.
1936-ban egszsghzat nyitottak Kunhegyesen.
1937. november 28-n orszgzszlt avattak Kunhegyesen. Ekkor monda el Gondolatok a kunhegyesi orszgzszl mellett cm kltemnyt goston Andor. A vers meg jelent a Nagykunsg, 1937. december 4. szmban (3. old.)
1941 szn tallkoztak Feketicsen, majd Kunhegyesen az 1785-ben kiteleplt kunhegyesiek leszrmazottaival az elbocst telepls lakosai.
1942. szeptember 6-8. kztt tartottk a XII. Nagykun sportviadalt Karcagon. Belpdjas verseny volt, melynek tiszta jvedelmt a Vrskereszt szmra ajnlottk fel. Indulk szma: 472 f. Kunhegyesrl 10 f vett rszt. Legeredmnyesebb versenyznk: dr. Mocsri Lajos tenisz frfi egyesben els lett. Tenisz frfi prosban msodik helyet szerzett a kunhegyesi Mocsri-Kri pros.
1942. november 15-n a jrsi mezgazdasgi bizottsg lsn a Kamara elnke adta t Vrady Mikls kunhegyesi lakosnak a ltenysztsi vndordjat.
1942-ben a belgyminiszter Kunhegyes kzsgben tdbeteg-gondoz intzet fellltst engedlyezte.
A msodik vilghbor sok katona s civil ldozatot (252 f) kvetelt a telepls laki kzl. Rajtuk kvl mg 1944-45-ben a vszkorszak idejn 128 kunhegyesi izraelita lakos vesztette lett, akik kztiszteletben ll orvosok, gyvdek, kereskedk s iparosok voltak.
1944. oktber 9-11 kztt orosz katonk foglaltk el Kunhegyest.
1867-1951 kztt tbb mint hatvan egyeslet, olvaskr mkdtt teleplsnkn. A gazdasgi let fellendlse, a mezgazdasg s ipar modernizcija kedvezett a klnbz kulturlis s egyb tevkenysget folytat helyi kzssgek mkdsnek. (Polgri Olvaskr, Fggetlensgi Olvaskr, Kisbirtokosok Olvaskre, Kunhegyesi Fldmvesek 1-3. kre, Legeltetsi Trsulat, Levente Egyeslet, Reformtus Lenyegylet, Kunhegyesi Dalrda, Kunhegyesi Iparos s Keresked Ifjak nkpzkre, Orszgos Stefnia Szvetsg kunhegyesi fikja, Katolikus Legny- s Lenyegylet, Vrskereszt Fikegylet stb.)
1946-ban megszerveztk Kunhegyesen a Paraszt Dolgozk Gimnziumt. A magyar irodalom tantsra dr. Zsigmond Ferencet krtk fel.
1946. oktber 20-n alakult meg 15 taggal a Kunhegyesi Fldmvesszvetkezet, a Kzp-Tiszavidki FSZ jogeldje, mely 1976-ban jtt ltre hrom FSZ-bl.
1946-ban az egszsghzban szlotthon ltestettek Kunhegyesen.
1947 decemberben alakult meg Kunhegyesen a Hazafias Npfront. Els elnke Kerekes Jnos volt 1970-ig.
1947-ben alakult meg Kunhegyesen a szvetkezeti gazdlkods els lpcsjeknt a rizstermel (ttr) szakcsoport 35 kat. hold fldterlettel az aranyosi laposon.
1947-ben a Kossuth ti ltalnos Iskolban kt ttrcsapat kezdte meg a mkdst: a lnycsapat Lorntffy Zsuzsanna, a ficsapat Kossuth Lajos nevt vette fel. 1952-ben vettk fel hivatalosan az 1131. sz. Kossuth Lajos ttrcsapat nevet.
1948-ban alakultak meg els mezgazdasgi termelszvetkezeteink: a Dzsa Npe teszcs, a Vrs Csillag, a Vrs Oktber, 1950-ben pedig a Tncsics s a Lenin Tsz.
Ms nagykunsgi teleplshez hasonlan a lakossg f meglhetsi forrsa a mezgazdasg. (A XVI. szzadig visszavezetheten az llattenyszts volt hres pl. „gycsi” gulya. A XIX. szzad msodik felben a juhtenyszts szerepe ntt meg.)
A kunhegyesi termelszvetkezetek 1975-ben egyesltek, s Kunsg Npe Tsz nven mkdtek tovbb. A mezgazdasgi termels a rendszervltozs eltt kt nagyzemre plt: a Kunsg Npe Mgtsz-re s a Kzp-Tiszai llami Gazdasgra. A telepls sszes terlete 14894 ha, amibl 11472 ha mezgazdasgi terlet, 990 ha erd, 2 ha ndas, 410 ha halast, 2011 ha kivett terlet.
1948. november 18-n alakult Kunhegyesen a Dzsa Npe teszcs (Trin-fle csoport) huszonht taggal (Botos Gbor s felesge, Incze Jzsef, Olh Jzsef s felesge, Borbly Lajos, Jk Gbor s felesge, Kaszs Jnos, Tth Istvnn, Tri Sndor s felesge, Trenka Jzsef s felesge, Farag Mrton s felesge, Kovcs Jnos, Brny Istvn s felesge, Faggyas Istvn s felesge, Magyar Jzsef s felesge). Hrmas tpus volt: egytt vetettek, arattak, a kltsgeket kzsen lltk, s mindenki hazavitte, amit a fld adott. Jogutdja a Vrs Oktber Tsz lett, melynl 1953 vgn 209 csald dolgozott 367 taggal. Elnkk 1949-1958 kztt Kiss Imre volt.
Az 1949-ben ltrejtt Tiszafredi ntz Nemzeti Vllalatbl az 1950-es vek vgre fejldtt ki a Vzgpszeti Vllalat, s vlt exportra is termel gyregysgg. 1992-ben a vllalat egy rszbl megalakult a Hydrogp Kfr, msik rszbl a Gnczi s Fia Kft, melynek f profilja a gz- s zemanyagtartlyok ksztse.
Az 1949-ben megalakult Gpllomsbl tbb krnykbeli gplloms egyeslse ltal Mezgazdasgi Gpgyrt Vllalat lett, mely tevkenysgt 1980-ig folytatta.
1951-ben kt kisipari szvetkezet alakult: a Mezgazdasgi Felszerelseket Gyrt s Javt Kisipari Termelszvetkezet s a Szolgltat Kisipari Termelszvetkezet.
1953-ban alakult meg a Kunhegyesi Stipari Vllalat s a Gabonaforgalmi s Malomipari Vllalat.
1954-ben ltestettk a kzsgi npknyvtrat Kunhegyesen.
1955-ben blcsde nylt a teleplsen, mely 40 frhellyel rendelkezett.
1956 oktberben a budapesti forradalmi esemnyekben halt meg Gajdn Imre sorkatona s Szl Mikls vjrtanul kunhegyesi lakos.
1957. mrcius 21-n alakult meg a Munksrsg Kunhegyesen.
1957. mrcius 21-n alakult meg Kunhegyesen a kzsgi KISZ-szervezet, melynek els titkra Kiszel Sndor volt.
1958-ban kszlt az els jtsztr Kunhegyesen.
1960-ban teleplsnk 26 frott kttal rendelkezett, egy melegviz kutat is megnyitottak, amelyre egy – csak idnyben mkd – 300 frhelyes strandot ptettek.
1960-ban mentlloms lteslt Kunhegyesen.
1961. mrcius 23-n alakult a Mirh-Kisfoki Vzgazdlkodsi Trsulat Kunhegyesen s ltrejtt ngy gazdasg sszevonsbl a Kzptiszai llami Gazdasg kunhegyesi kzponttal. A nvnytermeszts s llattenyszts mellett halszatot s intenzv vadgazdlkodst folytatott. A szrnyasok, a nyl- s zllomny exportja jelents volt. Az llami gazdasg folytatott mg ptipari, asztaloszemi tevkenysget is. 1993 ta Kzptiszai Mezgazdasgi RT nven folytatja tevkenysgt.
1961/62-es tanvben jtt ltre Kunhegyesen a Mezgazdasgi Technikum. 1968-ban sznt meg a technikusi kpzs, de folytatdott a mezgazdasgi szakmunkskpzs.
1962-ben a kunhegyesi Posta 220 elfizet befogadsra alkalmas tvbeszl kzpontot kapott, megsznt a morse tvr rendszer, s Kunhegyes is betr tvgpr berendezst kapott, elszr szalagra, majd lapra rt.
Kunhegyes br 1893-tl lemondott vrosi rangjrl, de a tiszai fels jrs szkhelye lett 1965-ig. 1965-1970 kztt a trkszentmiklsi, majd a szolnoki jrshoz tartoz kzsg.
1966. szeptember 10-n avattk fel nneplyes tanvnyit keretben a helyi j 12 tantermes gimnzium plett. A gimnziumi oktats 1963-tl mkdik a teleplsen. 1978-tl a gimnziumi osztlyokkal prhuzamosan indtottak hradstechnikai szakkzpiskolai osztlyokat.
1967-ben j Keverzem plt fel Kunhegyesen s korszer berendezsekkel lett felszerelve. Az zem rendeltetse: Szemestermny s ipari eredet alapanyagok, vitaminok s svnyi anyagok rlse, keverse (homogenizlsa) tjn keverktakarmnyok s koncentrtumok ellltsa.
1968. jlius 1-jn alakult meg a teleplsnkn a Sigma egyttes, mely zenekar 1969 szeptemberben az Andromda nevet vette fel. Alapt tagok: Mndoki Lszl szaxofonos, Nagy Jnos dobos, Parzs Imre gitros.
1970-tl Kunhegyes nagykzsg lett Szolnok megyben.
1973-ban felplt a Beloiannisz Hradstechnikai Gyr tbb szz ft foglalkoztat gyregysge.
1974-ben adtk t az j, korszer, 75 frhelyes Zdor ti voda plett, s ezltal t voda mkdtt a vrosban.
1976. jlius 14-n avattk fel az ipari szakmunkskpz iskola j plett a Kossuth t 17. szm alatt. Tari Klmn, a Megyei Tancs VB Mveldsgyi Osztlynak vezetje, Kunhegyes szltte vgta t a szalagot.
1976-ban indult be Kunhegyesen az ltalnos iskolai dikotthonban a Labdarug Kollgium, mely a megye tehetsges tanulit gyjttte egybe, hogy szakkpzett edzk irnytsval biztostson utnptlst.
1976. november 16-n hrom telepls vegyesipari szvetkezete egyeslt (Fegyvernek, Kenderes, Kunhegyes). Az egyestett szvetkezet kzpontja Kunhegyes lett. Vezetjnek Kiss Imrt vlasztottk, aki addig a kunhegyesi Vegyesipari Szvetkezet vezetje volt.
1976. november 26-n kerlt sor a nagykzsgi ravataloz tadsra a reformtus temetben.
1976. november 7-n kerlt sor a kunhegyesi Alfldi Sziliktipari Vllalat j, 10x54 m2 manyagcsarnoknak tadsra. Napjainkban ASV-Plas nven mkdik tovbb.
Az j zemek tbb mint ezer ipari munkahelyet teremtettek, s ezzel az 1980-as vekben Kunhegyes munkaert vonz centrumm vlt.
1977-ben fejezdtt be a reformtus templom teljes feljtsa, melyet Fab Zsigmond reformtus lelksz vgeztetett jelents llami anyagi tmogats mellett.
Az 1978/79-es tanvtl kezdve a Kossuth t 15. szm alatt mkd mezgazdasgi, s a Kossuth t 17. szm alatt mkd ipari szakmunkskpz kzs intzmny lett Mezgazdasgi s Ipari Szakmunkskpz Intzet nven. Igazgatja Szudi Antal lett.
1981. mjus 22-n kerlt sor a feljtott, 389 ngyzetmteres kzsgi knyvtr nneplyes tadsra. Avatbeszdet mondott Villang Istvn a Mveldsgyi Minisztrium Kzgyjtemnyi Fosztlynak vezetje. A feljts 5 milli forintba kerlt. A mendemondval ellenttben egy tudomnyos munkbl megtudhatjuk az plet eredeti rendeltetst is: „…ppen a karcagjszllsi vroshza ptsvel egyidejen (1737) plt fel Kunhegyesen, a kzsg ftern a kzsghza is, amely „T” alak fundamentumval, boltves pincesorval, fldszintes felptmny szobival, boltves, rkdos torncval, hrom nyeregtets homlokfalval s oromzatval a korabeli barokk ptszet igen szp emlke.” (Kiss Jzsef: A pesti Invalidus Hz jszkunsgi fldesurasga 1731-1745. Bp. Akad. K., 1992. 99. old.)
1982 nyarra elkszlt a kunhegyesi GMV-nl nyolc, betonlbazaton ll, egyenknt 750 tonna befogadkpessg fmsil. rtke 25 milli forint volt, kivitelez pedig a Kunsg Npe Termelszvetkezet.
1984-ben kezddtt meg a telepls gzhlzatnak kiptse, mely 1995 vgre fejezdtt be.
1986. oktber 1-9. kztt nnepelte nagyszabs rendezvnysorozattal teleplsnk fennllsnak 700. vforduljt. Erre az alkalomra jelent meg Szab Andrs szerkesztsben a Kunhegyesi krnika c. ktet.
1986. oktber 6-n Nmedi Lajos egyetemi tanr felavatta dr. Zsigmond Ferenc irodalomtrtnsz bronzbl kszlt mellszobrt a knyvtr eltti tren. (Papi Lajos szobrszmvsz alkotsa)
1986-ban a Kunsg Npe Tsz kezdemnyezsre elkezddtt a Konok Kunok Kupja hagyomnyteremt sportnapknt, melynek clja a hajdani kunsgi npi jtkok feleleventse volt.
1988. mjus 1-jn avattk fel a vroshza eltti parkban a Kun emlkmvet, Gyrfi Lajos szobrszmvsz alkotst.
1988-ban a BHG Hradstechnikai Vllalat crossbar telefonkzpont teleptett Kunhegyesre, mely lehetv tette a leend vros telefonhlzatnak kiptst.
1989-ben szerezte vissza vrosi rangjt Kunhegyes. Npessgnek nvekedse az utols visszateleplstl, 1711-tl folyamatos egszen 1949-ig. Ekkor 11104 f lakja, a klterleten lk szma 3002. 2001. janur 31-n a vros laknpessge 8521, a cskkens kzel 2600 llek. A legtbb gyermek 1908-ban szletett: 395 (2000-ben: 67). Jellemz a XVIII. szzadi dinamikus npessgnvekedsre, hogy a kunhegyesiek 1785. vi bcskai kiteleplse (a npessg negyede) csak rvid ideig tart cskkenst jelentett.
A vross fejldtt Kunhegyes ezt a szerept a rendszervltozs felttelei kztt nem tudta megtartani. Ehhez a nehz helyzetbe jutott mezgazdasg mkdsi zavarai is hozzjrultak. 2001-ben a trsgben 23 %-os volt a munkanlklisg, s jelents az elvndorls miatti npessgfogys.
1991-ben nylt meg teleplsnkn a Zldkeresztes Patika.
1991-ban a Vrosi nkormnyzat megalaptotta a Pro Urbe Kunhegyes djat.
1991 vgn jelent meg a Kunhegyesi Nagykun Kalendrium els ktete dr. Szab Lajos szerkesztsben Kunhegyes Vros nkormnyzata kiadvnyaknt.
1991-ben kezdte meg mkdst a vrosi kollgium, ahol a tvolabbi vidkekrl ltalnos s kzpiskolnkba jr dikok eszttikus krnyezetben lakhatnak.
Napjainkban egy reformtus egyhz s egy nkormnyzat ltal mkdtetett ltalnos iskolja, ngy vodja van a teleplsnek, s egy megyei nkormnyzat ltal fenntartott kzpiskolja, ahol szakkpzs, gimnziumi s szakkzpiskolai oktats is folyik. Az iskolnak, mely ECDL vizsgakzpont is, tbb mint 800 tanulja van.
1992-ben alakult meg a Konok Kunok Hagyomnyrz Barti Egyeslet Kunhegyesen.
1993. szeptember 18-n kerlt sor Kossuth Lajos dombormvnek avatsra a Kossuth Lajos ltalnos Iskola Szabadsg tr felli faln. Alkotja: Gyrfi Lajos szobrszmvsz. Az iskola ekkor vette fel Kossuth Lajos nevt.
1994. mrcius 17-n megalakult a kunhegyesi Falusi Turizmusrt Egyeslet 16 fvel. Az egyeslet cljaknt tzte ki teleplsnkn a kulturlt falusi turizmus meghonostst, s npi hagyomnyaink polst.
1994. jnius 14-n kerlt sor Nagy Lszl dombormvnek avatsra a Nagy Lszl Gimnzium s Hradstechnikai Szakkzpiskola elcsarnokban. Alkotja Czobor Sndor kisjszllsi szobrszmvsz.
1995. augusztus 23-n kerlt sor Szeg Gbor vilghr matematikus portrszobrnak avatsra a Zsigmond Ferenc Vrosi Knyvtr elkertjben. A szobor ksztje Gyrfi Lajos szobrszmvsz. Avatbeszdet mondott dr. Szab Lajos.
1995. oktber 8-n, a „feketicsi kirajzs” 210. vfordulja emlkre a reformtus templom bejrata eltt „ketts kopjaft avatott dr. Bozs Pter kunhegyesi szlets megyei fjegyz. A trtnelmi jelkpet kifejez alkotst Srndi Istvn feketicsi s Szelekovszky Istvn kunhegyesi fafarag ksztette. A kunhegyesi ktg akcfbl kszlt kopjafa az ittmaradottak s az elszrmazottak sorsnak jelkpe: tjaink elvltak, de a gykr kzs.
1996. mrcius 18-n jtt ltre az ltalnos iskolai Dzsa Alaptvny.
1996. mjus 12-n a reformtus templomban a vilg negyven orszgnak magyar reformtusai tallkoztak.
1996. jnius 25-n rendezett glamrkzs keretben nnepelte a Dzsa Iskola Labdarug Kollgiuma 20 ves fennllst, melyen az iskola volt (mr NB I-es) tanuli jtszottak az iskola akkori csapata ellen.
1996. jlius 12-18. kztt Kunhegyesen rendeztk meg az V. Orszgos Kossuth-tbort.
1996. jlius 26-28-ig els alkalommal rendeztek motoros tallkozt Kunhegyesen a Speed Rider’s Motoros Klub szervezsben.
1996. jlius 27-n dr. Kovcs Endre egri pspk felszentelte a katolikus temetben Bollk Emil kanonok-esperes kezdemnyezsre kzadakozsbl ptett j kpolnt.
1996. augusztus 19-n orszgzszl avatsra kerlt sor a kzponti parkban. A recski kbnybl szrmaz kvet Gyrfi Lajos szobrszmvsz ltal ksztett orszg-cmer dszti.
1996. oktber 24-n a tzoltk vdszentjnek tiszteletre ksztett Flrin szobrot avattk fel a Tzolt laktanya Ady ti pletnl s j tzoltaut tadsra kerlt sor.
1996. oktber 26-n msodik alkalommal adtk t az Ilosvai-djat Kunhegyesen. Ez alkalommal Nmeth Mikls festmvsz vette t az elismerst.
1996-ban a Dzsa ti ltalnos iskola megalaptotta az iskola dikoknak s tanroknak adhat kitntetst, a Dzsa Arany Medl-t.
1997-ben els alkalommal rendeztk meg az Ilosvai Varga Istvn Mveldsi Kzpontban a Jszkun citeratallkozt.
A kisvrosban az utck 90 %-a szilrd burkolat.
Kunhegyes egszsggyi elltst 3 hziorvos, 1 szlsz-ngygysz szakorvos, 1 tdgygysz, 1 fogorvos s 1 gyermekgygysz szakorvos vgzi. Kt gygyszertr ltja el a lakossgot. Krhzi ellts szempontjbl a karcagi Ktai Gbor Krhzhoz tartozik a telepls.
A vrosban mkdik: Csaldsegt Kzpont s Gyermekjlti Szolglat; A Sarepta Idsek Otthona; Mentlloms; Posta; Rendrsg, Munkagyi Kzpont; Kztestleti nkntes Tzoltsg.
Pnzintzeteink: OTP Bank Rt Kunhegyesi fikja s a Tiszafred s Vidke Takarkszvetkezet Kunhegyesi fikja.
A lakossg lelmiszer- s iparcikkelltst fknt a magnkereskedelem s a szolnoki kzpont Coop ruhzlnc biztostja.
1999-ben kerlt tadsra a rgi benzinkt helyett az j MOL 2000 rendszer zemanyagtlt lloms.
2000. szeptember 30-n a Millenniumi Emlkzszlt a reformtus nagytemplomban adtk t a vros vezetinek. A zszlanya Bs Krolyn Pro Urbe-djas tantn volt.
2001. prilis 26-28 kztt tartottk meg Kunhegyesen a XII. Nagykun Dik Sportviadalt a Nagy Lszl Gimnzium s Hradstechnikai Szakkzpiskola szervezsben. A rendezvnyen 9 kzpiskola vett rszt.
2001. jnius 9-n a Kunhegyesiek Barti Kre kerti partit rendezett, melynek bevtelt a vrosi mzeum ltrehozsra ajnlottk fel.
2001. jnius 25-jlius 4 kztt tartottk a X. Legnybot Alkottbort a kunhegyesi Ilosvai Varga Istvn Mveldsi Kzpont szervezsben. A tbor haranglb-avatssal zrult a katolikus templom kertjben. Kszti: Szelekovszky Istvn, Szelekovszky Lszl, Czupp Pl, Kvesdi Jzsef, Srndi Istvn.
2001. jlius 28-n tartottak elszr aratnapot s -versenyt hagyomnyteremt cllal az Ilosvai Varga Istvn Mveldsi Kzpont szervezsben.
2001. oktber 30-n megalakult a Kunhegyesi Polgri Kr.
2001-ben alakult meg: a Kunhegyes Kultrjrt Alaptvny, a Kunhegyes s Trsge Ikergyermekekrt Alaptvny s a Kzp-Tiszai Vidkfejleszt Alaptvny.
2002. mjus 18-19-n rendeztk meg Kunhegyesen els alkalommal a Hegyesi Napokat.
2002. december 14-n adtk t a kunhegyesi Reformtus Egyhz ltal zemeltetett Sarepta Idsek Otthont.
2003 mjusban megjelent a Kunhegyesi helytrtneti fzetek 2. szma: A Kakat hagyatka… cmmel (szerk. Vg Mrta) Kunhegyes Vros nkormnyzata s a trkevei Nimfea Termszetvdelmi Egyeslet kzs kiadsban.
2003. jlius 1-jn dnttt a telepls nkormnyzata arrl, hogy a vros kzpiskolit sszevontan mkdteti a 2003/2004-es tanvtl kezdden. Az intzmny j neve: Nagy Lszl Szakkpz Iskola, Gimnzium s Kollgium lett.
2003 augusztusban kapta meg mkdsi engedlyt a kunhegyesi Reformtus ltalnos Iskola.
2004. prilis 30-n, Magyarorszg Unis csatlakozsnak elestjn az Eurpa-himnusz hangjainak ksretben kszott fel a zszlrdon a vroshza melletti parkban a tizenkt csillagos kk lobog.
2004. mjus 16-n a holocaust 60. vfordulja alkalmbl a kunhegyesei ldozatok emlkre Kunhegyes Vros nkormnyzata megemlkezst tartott. Erre az alkalomra jelent meg Pozsgai Gzn-Vg Mrta: Emberek az embertelensgben: Emlkezs a kunhegyesi zsidsgra s a holocauszt ldozataira c. helytrtneti munkja. Az izraelita temetben emlkm avatsra kerlt, mely a lebontott zsidtemplom mzesi ktblibl kszlt.
2004. jnius 5-n Kunhegyesen kerlt sor az V. Nagykunkapitny vlasztsra, Simai Jnos kunkapitny beiktatsra. A ceremnit egsz napos rendezvny ksrte.
2004. jnius 11-n avattk fel Nagy Lszl pedaggus fbl kszlt emlktbljt, portrjt a Nagy Lszl Szakkpz Iskola, Gimnzium s Kollgium szakiskolai pletben. Ksztje: Czupp Pl fafarag.
2004. oktber 31-n kerlt bemutatsra „A nagykunsgi kunhegyesi reformtusok letbl” cm ktet, mely a Kunhegyesi fzetek 4. szmaknt jelent meg. A rendezvnyt a Kunhegyesiek Barti Kre s a Kunhegyesi Reformtus Egyhzkzsg kzsen szervezte.
2004. november 27-n a 40 ves mveldsi kzpont tiszteletre Kunhegyesrl elszrmazott mvszek adtak felejthetetlen msort az Ilosvai Varga Istvn Mveldsi Kzpontban.
2005. prilis 29-n Kunhegyes kzponti parkjban, a Szabadsgtren jtsztravatsra kerlt sor. Az unis szabvnyoknak megfelel, az szak-Alfldi Regionlis Tancs s az Ifjsgi, Csaldgyi, Szocilis s Eslyegyenlsgi Minisztrium 2,8 milli forintos tmogatsval kszlt.
2005. prilis 30-n szelektv hulladkgyjt szigetek kerltek kialaktsra teleplsnkn, melyet a Tisza-t Trsgi Fejlesztsi Tancs ltal meghirdetett plyzat tett lehetv.
2005. december 15-n megjelent a Kunhegyesi helytrtneti fzetek 5. szma: „A redempcitl a feketicsi kiteleplsig” cmmel. A kiadvnyt a ktet szerkesztje, Vg Mrta kzpiskolai knyvtrostanr mutatta be az rdekldknek a Zsigmond Ferenc Vrosi Knyvtr pincegalrijban.
2006. februr 21-n kerlt sor a autbuszplyaudvar nneplyes tadsra. Az tllsos ltestmny kzel szzmilli forintba kerlt. Az els jrat mrcius 7-n hajnali ngy ra harminct perckor indult Tomajmonostoron t Tiszaszentimrre. Naponta 44 autbusz rkezik s megy tovbb a megye, az orszg klnbz rszeire. Az utols jrat este nyolc rakor a kisjszllsi llomsra kzlekedik.
2006. oktber 20-n az 1956-os forradalom s szabadsgharc 50. vfordulja alkalmbl a reformtus templomkertben Gyrfi Sndor Munkcsy- s Mednynszky-djas szobrszmvsz ltal ksztett emlkm leleplezsre kerlt sor.
A kulturlis ignyek kielgtst eredmnyesen szolglja a Zsigmond Ferenc Vrosi Knyvtr s az Ilosvai Varga Istvn Mveldsi Kzpont. A kt intzmny sszevonsra 2005. jlius elsejn kerlt sor. Az j intzmny neve: Vrosi Knyvtr s Kzmveldsi intzmny. A mveldsi kzpont plete 1964-ben kszlt el, 400 f befogadsra alkalmas sznhz teremmel rendelkezik. 1995-tl viseli Ilosvai Varga Istvn festmvsz nevt. Az itt mkd Kzmveshz keretben brki elsajtthatja az agyagozs, kosrfons, szvs, fafarags s csipkevers fortlyait. Jelents rtket kzvett a nptnccsoport, a Hajdina citeraegyttes, a Bzavirg npdalkr s a Szlcseng krus.
Hagyomnyos, venknti rendezvnyeink: Jszkun citeratallkoz, Pnksdi kirlyn-jrs, Arat nap, Legnybot alkottbor, Mihly napi sokadalom. Az Ikrek napja ktvenknt kerl megrendezsre, a Hegyesi napok pedig venknt vltoz helysznnel a benne rsztvev teleplsek valamelyikn.
A vros jeles szlttei kzl kiemelkedik br Mszros Jnos (1737-1801) hadvezr, Mria Terzia, II. Jzsef, II. Flp s I. Ferenc katonja; ilosvai Varga Imre (1814-1866) a Jszkun Kerlet fjegyzje, Kossuth Tiszntli hadainak lelmezsi kormnybiztosa, 1861-64 kztt nagykunkapitny, Nagy Lszl (1816-1875) pedaggus, a reformkori magyar nemzedk nagy npnevelje, kirlyi tancsos; Kolosy Elvira (1863-1887) fiatalon elhunyt kltn; Zsigmond Ferenc (1883-1949) tanr, irodalomtrtnsz, akadmikus, az MTA, a Magyar Filozfiai- s a Magyar Irodalomtrtneti Trsasg tagja; Szeg Gbor matematikus, a 20. szzadi analitika egyik vezet klasszikusa, a Stenford University Emeritus matematikaprofesszora, az MTA s a Bcsi Tudomnyos akadmia tagja; Kdr Endre (1886-1944) r, publicista; Ilosvai Varga Istvn (1895-1978) festmvsz, akinek kpei tlnyom rszben a szentendrei Ferenczi Mzeumban, s a Magyar Nemzeti Galriban tallhatk. Kivl helytrtnszeink voltak: dr. Kolosy Lajos (1887-1961) s dr. Szab Lajos (1938-2004).
Kunhegyesnek hrom jelents memlke van: az egyik legrgibb plete az 1734-ben ptett T alaprajz, alpinczett, npi barokk stlusban plt egykori kzsghza, melyben 1961-tl knyvtr mkdik. 1978-1981 kztt teljesen feljtott memlkjelleg plet. A knyvtr 1986-tl viseli a helyi szlets Zsigmond Ferenc irodalomtrtnsz nevt. A knyvtr pincjben internet kvz s ifjsgi Zeneklub mkdik benne.
A msik memlk szinte a telepls jelkpv vlt, az 1827-1848 kztt neoklasszicista stlusban ptett kttorny, hromhajs reformtus nagytemplom, melyet Hild Jzsef tervezett. Ktszintes, minden oldalon vgigfut karzatt jn s dr oszlopok tartjk. A tornyok magassga 47,5 mter, melyek 30 mteres magassgban lv erklyrl csods kilts nylik a teleplsre, a nagykunsgi tjra. A nagyon j akusztikj templom 4000 f befogadsra, hangversenyek rendezsre alkalmas. Bels berendezse a reformtus puritnsgot tkrzi.
A harmadik, s egyben ipartrtneti memlk az 1859-ben tglbl plt mg ma is mkdkpes, utols tulajdonosrl elnevezett Komlsi-fle szlmalom, melynek teljes feljtsa utn 2005. jnius 19-n kerlt sor az plet tadsra, avatsra.
Egykor Kunhegyesen ht szlmalom mkdtt.
Gyjtemnyes szobnk, Jzsa Sndor 1930-ben megnyitott „Aranykalsz” nev patikjnak eredeti btorai szolglnak trlknt Prdi Mihly (1919-1999) helyi gyjt tengeri csigk, kagylk, korallok mszvzai, smaradvnyok, skvletek gyjtemnyes bemutatsra.
2006 szn vlt ltogathatv a Kunkapitny-hz, melyet az 1880-as vekben pttetett egy redemptus gazda, helyi kisbirtokos. Az utcai szobban tiszteletnk jell emlket lltottunk Ilosvai Varga Imre 1861-1864 kztti kunkapitnyunknak. A npi klasszicista stlus, lopott torncos plethez hatalmas udvar tartozik.
A vrosban a gazdag, rtkes helytrtneti s ms magngyjtemnyek (Olh Lajos, Prdi Mihly, Csete Lukcs) vannak, npi fafaragk, (Szelekovszky Istvn, Czupp Pl), kosr- s csuhfon (Ulicsni rpdn), sznyegszv s vertcsipke kszt asszonyok mkdnek.
Sznvonalasak s jelentsek helytrtneti kiadvnyaink. 1986-ban jelent meg a Kunhegyesi krnika c. ktet. 1992-tl jelenik meg venknt a Kunhegyesi Nagykun Kalendrium. A Kunhegyes kpeslapok s fotk tkrben (1885-1895) cm kpesknyv 2000-ben jelent meg. 2001-tl jelenik meg a Kunhegyesi helytrtneti sorozat c. kiadvnyunk. 2004-ben kerlt kiadsra a Szavak szrnyn c. kunhegyesi irodalmi antolgia.
1997 ta helyi szerkesztsben s az nkormnyzat kiadsban jelenik meg havonta vrosi jsgunk a Kunhegyesi Hrad, mely internetes honlapunkon is olvashat.
Kunhegyes taln legszebb pontja a ftr, mely egy 20 ezer ngyzetmteres gynyren parkostott terletet foglal magban, ahol a gyermekek szmra jtsztr is mkdik, s itt tallhat az 1878-ban Pum Jzsef ltal klasszicista stlusban tervezett Vroshza plete.
Kzterleteinket szobrok is dsztik. A knyvtr plete eltt lthat a nvad, Zsigmond Ferenc irodalomtrtnsz (Papi Lajos alkotsa) s Szeg Gbor matematikus mellszobra (Gyrfi Lajos alkotsa).
A ftr kzepn rzskkal vezett parkban tallhat a Kun emlkm (Gyrfi Lajos Kossuth-djas szobrszmvsz, 1988). A szobor talapzata a telepls hatrban tallhat kunhalmokat jelkpezi, melyek egykor temetkezhelyek, r- s hatrhalmok valamint lakhalmok voltak. Az emlkm f alakja a lovn htrafel nyilaz vitz annak a befogadott npcsoportnak llt emlket, melynek harcosai ezrt hljukat kifejezve az vszzadok sorn letket ldoztk kirlyukrt, az orszgrt.
A templom kertje melletti rszen 1993-ban avattk fel Kunhegyes XX. szzadi ldozatainak emlkmvt, tbb rszbl ll szoborkompozcijt, mely Gyrfi Lajos szobrszmvsz alkotsa.
A szpen gondozott reformtus templom kertjben tbb szobor ill. emlkjel tallhat: a feketicsi kitelepls emlkre 1995-ben Szelekovszky Istvn kunhegyesi s Srndi Jzsef feketicsi fafarag ksztett ketts kopjaft, Szent Istvn szobrt 2000-ben Czupp Pl helyi fafarag ksztette. Itt lthat a civilek sszefogsval emelt trianoni kereszt, valamint az 1956-os emlkm (Gyrfi Sndor szobrszmvsz, 2006).
lnk sportlet folyik teleplsnkn. Jelents eredmnyeket rt el, nemzetkzi hrnvre tett szert az ltalnos iskola 1976-tl a labdarug tehetsgek, a magyar vlogatott utnptlsnak nevelse tern. Kzpiskols dikjaink rendszeres s eredmnyes rsztvevi a Nagykun Dik Sportviadaloknak.
A vrosban sok civil szervezet mkdik, melyek kztt van, amelyik hagyomnypolssal, mveldssel, kultrval foglalkozik (Kunhegyesiek Barti Kre, Kunhegyes Kultrjrt Alaptvny, Alaptvny a Kunhegyesi Vrosi Knyvtrrt, Kunhegyes Zenekultrjrt Alaptvny), s van, amelyik a sportletet tmogatja (Kunhegyes Sportjrt Alaptvny). Szakmai, rdekvdelmi (Kunhegyes s Trsge Ikergyermekekrt Alaptvny, Mozgssrlten az nll letrt Kunhegyesen Alaptvny) s egyb szervezeteink (Histria a Gyermekekrt Alaptvny, Iskolapolgrokrt Alaptvny, Horgsz Egyeslet, Postagalamb Egyeslet, Zld Szv Termszetvd Csoport) vannak.
Kunhegyes telepls testvrvrosi kapcsolatot pol a vajdasgi Feketiccsel (Bcsfeketehegy), a krptaljai Jnosival, a romniai Tasnddal, Felsbnyval s a lengyel Rzepiennik Strzyzewski (Szerziny) teleplssel.
Irta: Vgh Mrta
kzpiskolai knyvtros | |