Kunhegyes - kunhegyes.lap.hu - Kunhegyes Startlap
Kunhegyes STARTLAP
     
Partnerek
     
A Kunhimzs

A kunhmzsrl

A nprajzi lexikon egyetlen mondatba srtve ragadja meg ennek a hmzsfajtnak jellegzetessgeit. Kunsgi hmzs, kun hmzs : „A Nagykunsgban ksztett szabadrajz s szlnvarrott kisszm prnavghmzs elnevezse.” 1

Ipolyi Arnold hmzsgyjtemnynek katalgusban olvashat a kunhmzs szakszer lersa: „… virgfzr az alapmotvuma. Az eredetileg zrt barokk szerkezet lazbb vlt s a virgok sokszor klnsebb sszefggs nlkl llnak egyms mellett. Sznezsk is vltozson ment t. A barokk tfests naturalizmusra trekv, egymsba olvad sznei helyett a virgok szirmt s levelit svokra bontjk, s mindenegyes svot ms sznnel szneznek. gy a svok nem mosdnak egybe, de a hzilag festett gyapj fonal szneinek sszhangja a magyar npi hmzseken mshol ismeretlen sznharmnit hoz ltre.” 9

„A nagykun hzak berendezsnek f kessge volt azeltt a magasra vetett gy, a tertn fell rakott gynyr prnkkal. Miknt a rgi nta mondja:

Hmes prna hrom sorral
Az gy tetejn,
Felsepertem a hz fldjt,
Jhet a legny .” 9

Rgi kunhmzst tbb mzeumban riznek: Karcagon a Gyrffy Istvn Mzeumban, Budapesten a Nprajzi Mzeumban s Esztergomban a Keresztny Mzeumban is. Ez utbbi helyen 1973-ban mutattk be Ipolyi Arnold hmzsgyjtemnyt, amelynek katalgusban Gervers-Molnr Mnika az alfldi hmzsekrl rvn „a kunsgi sok sznnel, rnyalatos laposltssel varrott darabokat” a legrgebbi magyar npi kzimunkk kz sorolja. Ipolyi Arnold 1860-1869 kztt gyjttte, amikor a trkszentmiklsi plbnin szolglt.

Bartha Jlia a hmzs eredetrl rja: „A kunhmzs alapmintakincst a Havaselve s Moldva vidkrl hozhattk magukkal eleink.” 5 Ezek a hmzsek felteheten fennmaradt hmzseinknek a legkorbbi emlkei. Finom szrfonallal lenvszonra dolgoztk ki ket. A szln varrott darabok mrtani mintzatukkal az orszgos mintakincshez kapcsoldnak, de sznezsk eltr (pl. kk-drapp). Teht a legrgebbi npi hmzseink emlkei kz tartoznak az Alfldn s a Tiszntlon lev Nagykunsgban (Karcag, Kisjszlls, Kunmadaras, Trkeve) kis szmban fennmaradt, finom szrfonallal kivarrt prnavgek. A felvetett gyak prnit varrtk ki gy. Sznezsk de, lnk, mint az alfldi szcs- s szrhmzsek sznezse; nylvn hatottak is ezek a hmzsre. A piros, kk, zld s az emltett sznek mellett nem ritka a fekete hmzs sem. A sznek vgtelen finom tmenettel, szinte tfestsszeren kvetik egymst. Ezt a fimon tmenetet gy rtk el, hogy a nvnyi anyagokkal otthon festett himzfonalakat egyre srbb festkbe egyre hosszabb ideig mrtottk be. A rzsaszntl a vrsn t a barnig terjed rnyalatokkal hmeztek, de hasznltk a kk rnyalatait, a zldet s a fekett is. A Npmvszet cm ktetben a kvetkezket olvashatjuk: „A kunsgi prnavgek festi hatsa a sznek tmeneteiben kereshet. Minden finomsguk ellenre sem rzelgsek, hanem erteljesek.” 7 „Prnavgeiken a kzpmez s a perem mintit ugyanannak a sznnek a sttebb s vilgosabb rnyalataival varrtk. A hmzsek kedvelt sznei a rzsaszn, a meggypiros, a vrs, a barna rnyalatai, valamint a drapp, a zld, a kk s a fekete. A fl rzsa fels rsze gyakran a vilgos rzsasznbl meggypirosba hajlik a virg belseje fel haladva, als fele pedig a barna egyre vilgosabb rnyalataibl pl fel. A kzpminta f motvumaiban egy-egy szn t-hat vltozatt is megtalljuk, a virgos gakat, tulipnokat pedig ltalban hrom, egymstl eltr sznnel varrtk. A nvnyi ornamensek szrai kt sznnel kszltek, gyakran zld-barna, zld-rzsaszn, zld-meggypiros vltozatban. A peremvonal hmzse rendszerint erteljes, szles svban barna vagy fekete, ritkn kk. Felteheten azok a rgebbi darabok, amelyeknl a kzpdszt elvlaszt vonalsort tbbfle sznnel, a szneket szakaszonknt vltogatva varrtk." 2

A kunsgi prnavghmzseknek nemcsak a sznezse jellegzetes, hanem a szerkezete is. Egszen sajtosak ezek a szabadrajz lapos- s hamis laposltses munkk. Minti pontosan kidolgozottak, zrtak. Nagyobb rszk a kzppontot hangslyozza , s a tle kt oldalra lv minta egymsnak tkrkpe: nagy rozettkb l (kunrzsa), ersen tagolt tulipnokbl s merev leveles, vgkn virgos gakbl megszerkesztett. A kzponti mezben ltalban hrom nagy rzsa, legyezformban elrendezett vgott rozetta vagy tulipn helyezkedik el, melyeket egy-egy merev inda kt ssze. A f dsztelem, a fellnzeti rzsa, amely lehet tzkarjos, de elfordul tizennyolc karjjal is. Gyakran jelenik meg a mintn a nefelejcs nek nevezett, ngyszirm virg. A dsztmny fzrszer, kzponti elrendezs. Kt oldalra egyformn hajlanak a virgos, bimbs gak.

Ismert a hullminds s a kt vagy tbb, tvnl legyezszeren sszefogott virgot kzppontba helyez kompozci is. A kzpmez rajza egynzet. Kt oldaln erteljes vonalsorok zrjk le , ezekhez csatlakoznak peremdszknt lenn s fenn, merev vaskos kis szrakon az egyes virgok ( grntalma, tulipn ) gyakrabban egyenesen llva, ritkbban kiss dntve . A kunsgi szrhmzsek szldsztmnyei is rendkvl vltozatosak. Leggyakoribbak az tkarj, kt-, illetve hromszn egyenes szr virgok, de kedveltek voltak a szr nlkli tulipnok is. A grntalma gyakran elfordul szldsztmnyknt, st tallunk ktszn krbl ngy irnyba indul kacsos vltozatot is. A hat-tz, leggyakrabban ht darabbl ll szlminta sznezse gyakran szimmetrikusan ismtldik. Tbb darabon a virgok vagy tulipnok nem kzvetlenl a fekete vagy barna peremvonalra kerltek, hanem egy laptott huroksoron lnek, amely csigavonalban vgzdik.

Egy kunsgi prna (52x35 cm) ksztsnek lersa 4 : nyersvszon alapon tglavrs, bord, rzsaszn, barna, okkersrga, zld s kk klnbz rnyalataival, gyapjfonallal, laposltssel s hamis laposltssel kivarrva. A Frge Ujjakban 3 tallhat egy msik kunhmzses prna ksztsnek bemutatsa. (A prna nyers hmzvszonra 45x60 cm mretben kszlt). Mintaelosztsra jellemz a rgi kun prnavgek hrmas tagoltsga : a szlesebb kzpcskmintt fell s alul egyszerbb virgmintasor szeglyezi. A kunhmzsen nagyjbl azokkal a sznekkel tallkozunk, mint az alfldi szr- s szcshmzseken. Sznezsre jellemz, hogy – klnsen a stilizlt rzsamotvumokban – sznsklaszeren rnyalva egybefolynak a sznek a leghalvnyabbtl a legsttebbig. A virgmotvumok legbels rszt a krlvev rnyalatoktl teljesen elt sznnel is kszthetjk. Ha pldul kvlrl befel haladva tomparzsaszn rnyalatot alkalmazunk, a kzepe lehet halvnyzld. Szoksos sznrnyalatai: aranybarna, rzsapiros, bzavirgkk. (Ha nincs gyapjfonalunk, szneinket sszellthatjuk gyapj hats, moshat kzimunka fonalakbl.)

A virgmintk karjszer rszeiben helyezkednek el az rnyalt sznek. Az elvlaszt-vonalakat sttbarnval , a szrakat vilgosabb barnval, a kis levlkket, hosszban kettvlasztva, halvnyzld s halvnyrzsasznnel is hmezhetjk. Hamis laposltssel dogozunk. A kt elvlaszt-vonalat s a szrakat srn egyms mellett , ferde ltsekkel hmezzk, mintha hossztott, sr szrltst ksztennk.

Szeglyl a sznekbl az rnyalatokat felhasznlva a prna mind a ngy oldalt kb. 1 cm magasan krlltjk. Az als htoldalon, a prna nyitott rsznl ugyangy jrunk el. Ezutn az als nyitott felletet krlpikzzuk. A prnatltelk behelyezse utn cikkcakkban behzunk egy horgolt lncszemekbl ksztett zsinrt, amely sszehzva helyettesti a gombolst.

A kzimunkk a maguk termesztette kender fonalbl hzilag sztt nyersvszonra kszltek. A hmzfonalat szintn maguk ksztettk, a rackajuh gyapjszlbl fontk.

A fonalat hzilag festettk, s az ehhez szksges festket is maguk ksztettk. Tbbnyire a hz tjkrl s a hatrbeli rtsg gazdag nvnyvilgbl kerltek ki festnvnyeik. „A hmzett rzsk rnyalatos piros sznt ad festket a mlyvarzsa sziromlevelbl fztk.” 9 A barna sznt a di levelbl s kopncsbl nyertk. A hagyma hjbl a barnssrga rnyalatot kaptk, a szalma kifztt levvel pedig srgra festettk a fonalat. (A srga szn elrshez a lhgy festkanyagt is felhasznltk.) A hmzs kk sznt a bodzabogybl kszlt festk adta. Pomps szneket nyertek bizonyos mocsri nvnyek fzetbl is. Ezeken kvl felhasznltk a rozmaring, fodormenta, szl, vzililiom, szikf, leanderlevl, szeder s bazsalikom festkanyagt is. Nhny ids asszony valsgos tudsa volt a festkcsinlsnak. Tbb napig fztk-ztattk a fonalat a festkben. A hat-nyolc fle rnyalatot gy rtk el, hogy klnbz ideig hagytk az anyagot a festlben, vagy pedig szrads utn ugyanabba tbbszr beavattk.

Az gyes kez asszonyok a mintt feloldott koromba mrtott ldtollal rajzoltk az anyagra.

A kzpmez s minti ugyanannak a sznnek sttebb s halvnyabb rnyalataival vannak kivarrva tfestsszeren, egymshoz csatlakoz vagy egymsba foly, tbbnyire hamis laposltssorokban. A hmzfonal csak a vszon sznt fedi ennl az ltstechniknl. A htoldalon a szlat nem vezetjk, hanem a lelts helye mellett kzvetlenl szrunk vissza. Ily mdon a kzimunka visszjn csak egszen kis lts kpzdik. Hmzshez ksztik rmt hasznlnak, arra fesztik az anyagot. Ksztse mindkt kezet ignybe veszi.

Bartha Jlia 5 a kunsgi hmzs rokonvonatkozsairl rja: „A kunhmzs peremmintja mindig keskenyebb, arnyaiban is kisebb a kzpmintnl. Ha formavilgt, kompozcis ritmust egybevetjk a kazni tatrok hmzsvel (XIX. szzad) megdbbent hasonlsgokat lthatunk… A prhuzamosok kztt fut motvumok elrendezse, formja, a kacsos szeglydsz, ami a kzp-zsiai trksg dsztmvszetnek szerves rsze, szemre azonosnak ltszik a kunhmzs dsztelemeivel. A lers alapjn a szln varrott technikval hmzett dszteszkzk ltsmdja is azonos. A pldnak emltett prhuzam egy XIX. szzadi dsztrlkzn maradt fenn.”…„A kun hmzsek nhny, XVII. szzadinak tlt darabjai nmi hasonlsgot mutat a Hdmezvsrhelyrl ismert kazetts vagy szakaszos elrendezs, fl rzss, tsks rzss mustrkkal. Itt a peremdszek a klasszikus kunsgi hmzsekhez kpest hangslyosabbak, jobban betltik az anyag fellett…

„A Nagykunsgban a mlt szzad (19.) kzepn mg lt egy nagyon szp, klnleges hmvarrs: a kunhmzs. Innen terjedt el a Tiszntl nmely szomszdos rszre, s ebbl alakult ki a hdmezvsrhelyi szrhmzs.” 9 „A kunsgi hmzs s a „vsrhelyi” hmzs kztti prhuzam, ami tbb mint hasonlsg szintn nem hagyhat figyelmen kvl. Valsznleg migrci ksrjelensgeknt kerlt ez a hmzstlus Vsrhelyre. Mr ksz darabok levarrsrl lehet sz.” 5

1935-ben a kunhegyesi reformtus Szeretet Negyeslet fradozott azrt, hogy a kunhmzst letre keltse. Az breds c. a kunhegyesi reformtus gylekezet egyhzi rtestjnek 1935. janur-februr szmnak 7. oldaln a kvetkezket olvashatjuk: „A helybeli Szeretet Negyeslet, amely hziipari mhelyben 15 munkst foglalkoztat, kri a gylekezet tagjainak prtfogst, hogy munksait foglalkoztatni kpes legyen. Ksztenek mindenfle magyaros kzimunkt. Mivel az si kun hmzst kvnjk jra letrekelteni, amelynek piact mr elre biztostottk, felkrik a gylekezet ntagjait, hogy amennyiben rgi kun hmzsek (prnavg, trlkz) volnnak birtokukban, mintul, vagy eladsra is szveskedjenek bevinni az I. szm lelkszi hivatalba.”

1935 szn goston Sndor feketehegyi reformtus pspk Budapestrl egy rtekezlet utn Kunhegyesre elltogatott. Jvetelnek az volt a clja, hogy meghvja teleplsnk vezetsgt a feketicsi lakosok letelepedsnek 150 ves vforduljra rendezett nnepsgre. A kibkls jegyeknt k elksztettk annak az ezst kehelynek a mst, melyet ajndkba kaptak a kiteleplskor a kunhegyesi eklzsitl. Viszonzsul a kunhegyesi egyhz Feketicsre kldtt egy eredeti kunhmzssel kszlt tertt.

goston Sndor pspk megemlkezik rla, hogy Kunhegyesen kszl az sihez mindenben hasonlatos kun hmzs, amelybl k is szeretnnek egy kisebb s egy nagyobb rasztali tertt kszttetni, hogy az anyagylekezet mvszetvel dszthessk most renovlt, 150 esztends templomukat.

A lzas kszldsrl, a ltogats viszonzsrl s az ajndk ksztsrl beszmolnak az jsg ksbbi szmaiban a Hrek rovatban: „ Augusztus 16.-i rvacsoraoszts alkalmval tertjk fel az rasztalra feketicsi testvreink rszre kszlt kunhmzses rasztali tertket. Erre az ldott alkalomra felhvjuk gylekezetnk tagjainak figyelmt annl is inkbb, mert augusztus 23.-n mr ugyanezek a tertk a feketicsi templomban lesznek Isten segtsgvel feltertve. Egy kldttsg fogja tadni feketicsi testvreink rszre gylekezetnk ajndkt. Ezton is kzljk gylekezetnk tagjaival, hogy brkit szvesen ltunk erre az tra, ki sajt maga fedezi a kltsgeit, st az lenne a legjobb, ha minl szmosabban keresnk fel idegenbe szakadt testvreinket!” (breds 1936. jlius, augusztus. 7. oldal) A tertk elkszltek s valahogyan mg idben, 1936. augusztus 23-ra eljutottak Feketicsre.

Az 1970-es vekben Kunhegyesrl sok asszony dolgozott be a karcagi Hziipari Szvetkezetnek, s ksztettk a hagyomnyos prnavgeket, asztaltertket, futkat stb.: Kovcs Sndorn, Karap Gzn, Olh Andrsn, Szl Gborn, Nagy Ferencn, Tth Gyrgyn. Karcagon a Jzsef A. t 6. sz. alatti killt teremben mutatnak be a hziipari szvetkezeti tagok ltal ksztett kunhmzses munkkbl a mai napig is.

Felhasznlt irodalom:

1. Magyar nprajzi lexikon. Fszerk. Ortutay Gyula. I-V. kt. Akadmiai K. 1977-1982. (Fl Edit szcikke)
2. Szolnok megye npmvszete. Bp. Eurpa K., 1987. Szrhmzs 248-253. old.
3. Frge Ujjak 1979. 8. sz.: Kunhmzses. 14-15. old.
4. Lengyel Gyrgyi: Nagyanyink rksge. Bp., Kossuth K., 1986. 65. old.
5. Barta Jlia: A Kunsg npi kultrjnak keleti elemei. Debrecen, 2002. 157-160. old.
6. breds. Reformtus egyhzi folyirat 1935. janur-februr. 7. old. (Olh Lajos gyjtemnye)
7. Platty Gyrgy - dr. Rnai Bla: Npmvszet. 3. Kiad. Tanknyvkiad, 1989. 167. old.
8. Lengyel Gyrgyi: Karcagi tert. In. Frge Ujjak 1989. 12. sz. 22-23. old.
9. Szlfldem, Trkeve. Szerk. Csajbk Ferencn. Trkeve, 2000. 244-245. old.
10. breds 1936. szeptember-oktber 2. old.
11. breds. 1937. mrcius – prilis. 7. old.

 

             Vg Mrta
kzpiskolai knyvtros





     
FRISS HREK - fn.hu
     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Naptr
2026. November
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!